Najlepšie tipy na bielenie zubov

Najlepšie tipy na bielenie zubov

Čo pomáha na zožltnuté zuby? Čistíte si zuby dvakrát denne, pravidelne používate medzizubnú niť a aj napriek tomu sú vaše zuby žlté? Farba zubov sa prirodzene líši u každého človeka. Ak však chcete, aby boli vaše zuby o niečo belšie, môžete hľadať alternatívy, ktoré vám so zožltnutými zubami pomôžu. Zuby môžu tiež žltnúť z rôznych dôvodov, často mimo našu kontrolu – hovoríme hlbších škvrnách. Bez ohľadu na to, či je zožltnutie zubov spôsobené škvrnami alebo niečím iným, niektoré výrobky na voľný predaj môžu pomôcť pri bielení zubov. Na to, ako dosiahnuť belší úsmev, by ste sa tiež mali opýtať svojho zubára.

Prečo zuby žltnú?

Zatiaľ čo káva, víno alebo tabak sú hlavnými spúšťačmi zafarbenia zubov, vaše zuby sa môžu zdať zožltnuté aj vtedy, keď je sklovina tenká. Zubná sklovina je biele tvrdé tkanivo na povrchu zubov. Pod sklovinou sa nachádza tmavý dentín. Keď je vaša zubná sklovina silná, vaše zuby sú biele. Ak je sklovina tenká, farba dentínu presvitá a zub sa javí ako žltkastý. Jednou z príčin môžu byť kyslé jedlá a nápoje, ako sú sladkosti, pomarančový džús alebo kyslé nealkoholické nápoje, ktoré napádajú zubnú sklovinu. Dôležité je nezabúdať, že kyseliny sa môžu tiež nachádzať v rôznych potravinách, napr. v ovocí, ovocných šťavách alebo v káve, no aj v žuvacích tabletách s vitamínom C.

Ďalšie možné príčiny

Predchádzaniu vzniku žltých zubov pomôže obmedzenie tabaku, požívania kyslých nealkoholických nápojov a kávy. Môžete si tiež zvyknúť piť tmavo farbené nápoje cez slamku. S cieľom zmierniť eróziu zubnej skloviny je vhodné sa po konzumácii kyslých nápojov napiť vody alebo mlieka.

Pravidelná profesionálna dentálna hygiéna pomáha udržiavať zuby prirodzene biele. Počas takéhoto čistenia dentálna hygienička odstráni povrchové zafarbenie. Trvanie výsledkov dentálnej hygiény môžete predĺžiť používaním čistiacej zubnej pasty. Opýtajte sa na to svojho zubného lekára.

Čo pomáha proti žltnutiu zubov?

Ľahký a lacný spôsob, ako odstrániť škvrny zo zubov a presvetliť zubnú sklovinu o niekoľko odtieňov, sú voľne predajné výrobky, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch. Často sú však vysoko abrazívne na sklovinu a nemali by sa používať, ak trpíte eróziou zubov! Medzi ďalšie spôsoby bielenia zubov patria bieliace pásiky či dokonca ústne vody. Existujú však aj špeciálne druhy zubných pást, ktoré zuby jemne bielia. Určite by ste sa mali poradiť so svojím zubným lekárom.

Známou metódou liečby zafarbených zubov je ich bielenie. To, ktorý bieliaci postup je pre vás najvhodnejší, vám poradí váš zubný lekár. Bielenie si môžete nechať urobiť v zubnej ambulancii alebo doma pomocou špeciálnej bieliacej súpravy. V prípade detí však zubný lekár pravdepodobne odporučí počkať s bielením zubov do 18 roku života.

Žiarivý biely úsmev je krásny, ale farba chrupu sa u každého človeka prirodzene líši – u niektorých osôb je prirodzene žltší, zatiaľ čo u iných je o niečo belší. Omnoho dôležitejšie, ako farba zubov, je však ich zdravie.