Prečítanie tohto článku vám zaberie 2,7 minúty
Obsah naposledy aktualizovaný: 12.07.2023
Článok napísal a recenzoval: Maria Liszewska
Mnohí pacienti sa sťažujú na nepríjemné pocity pri konzumácii studených alebo horúcich jedál a nápojov. Citlivosť zubov je bežný problém, ktorý sa týka mnohých z nás, a určite každého zaujíma, čím je citlivosť zubov spôsobená. Bolesť môže byť, bohužiaľ, indikátorom vážnejšieho zubného problému, preto je dôležité vedome predchádzať citlivosti zubov alebo ju včas riešiť.
Za normálnych fyziologických podmienok tvorí sklovina najvrchnejšiu vrstvu korunky zubov. Je to najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Sklovina nie je inervovaná a je dobrou ochranou proti vonkajším podnetom, ako je chlad alebo teplo1.
Bohužiaľ, v niektorých situáciách môže dôjsť k strate skloviny. To vedie k odhaleniu tkaniva pod zubnou sklovinou. Tá je spojená so živým a inervovaným tkanivom vo vnútri každého zuba - zubná dreň1. Každý podnet, ako je napríklad studená zmrzlina alebo horúci čaj, sa pri odhalení dentínu dostane do inervovanej zubnej drene oveľa rýchlejšie a v dôsledku toho je prijímaný oveľa intenzívnejšie. Táto reakcia sa nazýva citlivosť zubov.
Pacienti sa často pýtajú, aké sú príznaky zvýšenej citlivosti zubov. Citlivosť zubov, známa aj ako hypersenzitivita dentínu, je nadmerná reakcia zubov a niekedy aj bolesť na rôzne faktory, ktoré by za normálnych podmienok nevyvolali žiadnu alebo miernu reakciu.2
Najčastejšie sú naše zuby citlivé na chlad alebo teplo, ale môžu reagovať aj na iné podnety - hmatové (napr. pri dotyku zuba kefkou alebo nástrojom v zubnej ordinácii) alebo chemické (pri konzumácii kyslých alebo sladkých potravín a nápojov).
Bolesť môžu spôsobovať aj rôzne zákroky vykonávané v zubnej ordinácii, ako je napríklad scaling, t.j. odborné odstránenie zubného kameňa, preparácia zuba pri ošetrení zubného kazu, preparácia zuba pri rekonštrukčných zákrokoch a tiež pri bielení zubov.3
Odporúčame
Čo spôsobuje citlivosť zubov?
K odhaleniu dentínu môže dôjsť rôznymi spôsobmi. K nadmernému úbytku zubného tkaniva (spočiatku vonkajšieho tkaniva - skloviny, neskôr spodného dentínu) dochádza okrem iného pri zatínaní alebo brúsení zubov. Opotrebovanie zubov v kontakte s protiľahlými zubami je proces nazývaný atrézia.
K strate zubnej skloviny môže dôjsť aj v dôsledku nesprávnych hygienických návykov, napr. pri nesprávnom čistení zubov príliš veľkou silou, používaní zubných kefiek s príliš tvrdými vláknami alebo používaní bieliacich zubných pást s vysokou abrazivitou. Tento patologický proces sa nazýva abrázia.
Ak sú zuby ovplyvňované chemickými látkami (napr. kyslými alebo sýtenými nápojmi alebo kyslými potravinami) a pravidelne sa to opakuje, dochádza v dôsledku erózie k postupnému úbytku zubných tkanív. Všetky tieto procesy majú pomerne podobný klinický obraz - zuby sú chudobnejšie na sklovinu a pacient začína mať problémy s hypersenzitivitou zubov.2,4
Ako predchádzať citlivosti zubov?
Mnoho pacientov sa v zubnej ordinácii pýta, čo by bolo najlepšie na citlivosť zubov?
Veľmi dôležité je najprv sa poradiť so zubným lekárom a dentálnou hygieničkou, aby bola vyriešená príčina hypersenzitivity, napr. bruxizmus (škrípanie zubami alebo ich zatínanie), a aby ste dostali pokyny ohľadom stravy a hygieny.
Zubné pasty na citlivé zuby
Po absolvovaní ústnej hygieny by pacienti mali každý deň používať zubnú pastu na citlivosť zubov so špeciálnymi účinnými látkami, ako je napríklad arginín. Ich účelom je chrániť odhalený dentín a posilňovať zubné tkanivo. V dôsledku toho sa môžu nepríjemné pocity citlivosti znížiť alebo úplne odstrániť.
Zdroje:
- Iwona M. Tomaszewska, Budowa zębów i przyzębia, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia)
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)
- Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
- ttps://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth