Empfindliche Zähne nach der professionellen Zahnreinigung

Citlivé zuby po dentálnej hygiene

 

Citlivé zuby možno po čistení zubov očakávať, najmä pokiaľ dentálna hygienička vykonala hĺbkové čistenie. Časom však táto citlivosť ustúpi - a vaše zuby a ďasná budú zdravšie ako kedykoľvek predtým! Pokiaľ však vaše zuby zostávajú po profesionálnom čistení zubov citlivé neobvykle dlho, môže vás váš zubný lekár podporiť a poradiť vám nasledujúcim spôsobom.

Hĺbkové čistenie

Hĺbkové čistenie je jediným spôsobom, ako odstrániť zubný kameň a ďalšie kalcifikované (stvrdnuté) bakteriálne usadeniny na zuboch. Zubný kameň sa tvorí na línii ďasien alebo v ich tesnej blízkosti a je odstraňovaný zubným lekárom alebo dentálnou hygienistkou pri zákroku zvanom scaling pomocou špecifických nástrojov. Dentálna hygienička môže tiež vykonať ohladenie koreňov, ktoré spočíva v odstránení plaku a zubného kameňa z povrchu koreňov v priestore medzi ďasnami a koreňmi zubov.

 

Pred hĺbkovým čistením môžu byť ďasná zapálené a opuchnuté a môžu byť prítomné aj hlboké vrecká plné baktérií. Na liečbu týchto problémov sa používa odstraňovanie zubného kameňa a ohladenie koreňov. Tieto dve metódy však môžu tiež spôsobiť prirodzené nepohodlie a krvácanie. Pokiaľ by hĺbkové čistenie mohlo byť bolestivé, môže vám zubný lekár podať lokálne anestetikum.

Po ošetrení

Celková bolesť, citlivé zuby a krvácanie ďasien sú po hĺbkovom čistení u zubára normálne. Čiastočne za to môžu čistiace nástroje, ktoré prišli do kontaktu so zapálenými ďasnami – tie veľmi ľahko krvácajú. Výsledkom hĺbkového čistenia sú aj novo odhalené miesta zubov, ktoré boli predtým pokryté zubným kameňom. Tam, kde ďasná ustúpili, sa odstránením zubného kameňa obnaží časť koreňa zuba. Môže chvíľu trvať, kým vaše zuby prekonajú túto novú citlivosť. Pretože tieto miesta nie sú pokryté sklovinou, sú citlivejšie ako zvyšok zuba.

Odporúčame

  • <span>elmex® Sensitive Professional Repair & Prevent</span> Zubná pasta

    Zubná pasta elmex® Sensitive Professional Repair & Prevent okamžite* obnovuje citlivé oblasti zubov, ale pomáha tiež zosilniť ďasná, čím chráni zuby pred budúcou zvýšenou citlivosťou. *Pre okamžitú úľavu od bolesti naneste až dvakrát denne končekom prsta na citlivý zub a jednu minútu jemne masírujte.
    Viac informacií »
  • <span>elmex® Sensitive Professional</span> Zubná pasta

    Zubná pasta elmex® Sensitive Professional pre okamžitú* a dlhotrvajúcu úľavu od citlivosti zubov. *Pre okamžitú úľavu od bolesti naneste až dvakrát denne končekom prsta na citlivý zub a jednu minútu jemne masírujte.
    Viac informacií »

Citlivé zuby

Krvácanie, bolesť a citlivosť zubov, ktoré sa objavia po čistení zubov, by nemali trvať dlhšie ako týždeň. Opuchnuté, citlivé a krvácajúce ďasná sa tiež časom zahoja, pokiaľ si zuby čistíte pravidelne a šetrne. Celkové nepríjemné pocity po čistení zubov by však u väčšiny pacientov mali po jednom alebo dvoch dňoch zmiznúť. Citlivým zubom však nie je také ľahké sa vyhnúť - najmä pri konzumácii horúcich alebo studených jedál či nápojov, žuvaní alebo čistení zubov. Ale ani to by po týždni nemalo byť problémom.

Starostlivosť o profesionálne vyčistené zuby

Ak sa o zuby po hĺbkovom čistení budete starať ešte lepšie a minimalizujete spúšťače bolesti a citlivosti, pomôžete ďasnám k dobrému hojeniu. Pred čistením zubov zubnou niťou počkajte aspoň jeden deň a zuby si čistite jemnou kefkou, kým sú ďasná ešte podráždené. Používajte špeciálne zubné pastu pre citlivé zuby, ktorá pomáha liečiť citlivosť zubov a predchádzať jej, a vyhýbajte sa potravinám a nápojom, ktoré citlivosť vyvolávajú.Ak sú vaše zuby citlivé aj po troch alebo štyroch týždňoch po ošetrení alebo máte iné obavy, mali by ste sa objednať k svojmu zubnému lekári na kontrolnú návštevu, čím skontroluje, či sa ďasná dobre hoja.

 

Citlivé zuby po profesionálnom čistení zubov by vás spočiatku nemali znepokojovať; ošetrujte ich doma správnou zubnou pastou a dávajte si pozor na to, čo jete a pijete. Ak však problémy pretrvávajú dlhšie ako niekoľko týždňov, mali by ste sa obrátiť na svojho zubného lekára. Pravdepodobne však ide len o niečo, čo ste pri každodennej domácej starostlivosti o ústnu dutinu prehliadli.

Ďalšie články