Ako vzniká zubný kaz?

Zubný kaz postihuje všetky vekové skupiny a je výrazne ovplyvnený našou stravou – tým, čo a ako často jeme, ako sa staráme o svoje zuby po jedle a či používame zubnú pastu s obsahom fluoridu. Svoju úlohu zohráva aj dedičná náchylnosť na zubný kaz.

Kazy nevzniknú za jednu noc, ale počas dlhšieho obdobia.

Na povrchu zubov sa hromadia baktérie a vytvárajú zubný povlak. Prvými príznakmi sú malé biele bodky v zubnej sklovine - takzvaný počiatočný zubný kaz.

Bez zlepšenej a správnej hygieny ústnej dutiny a cielenej aplikácie fluoridu proces tvorby zubného kazu postupuje ďalej.

Zubná sklovina na povrchu zuba neprestajne ubúda, až kým sa kaz nedostane k citlivému dentínu. V pokročilých fázach sa povrch celkom rozruší a vytvorí sa dierka.

Prevencia zubného kazu – ako sa môžete chrániť?

  • Čistenie zubov 2x denne po jedle
  • Fluoridová zubná pasta jemne a účinne odstraňuje zubný povlak
  • Každodenné čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami
  • Každodenné používanie ústnej vody s obsahom fluoridu
  • 1x týždenne aplikácia fluoridového gélu s intenzívnym posilnením/stvrdnutím zubnej skloviny
  • Profesionálne odstránenie zubného povlaku zubárom
  • Dvakrát za rok kontrola u zubára

Ako spoznáte zubný kaz?

Každý si môže pravidelne kontrolovať zuby v zrkadle a zistiť napríklad, či sa uňho neprejavujú zmeny v bielej zubnej sklovine. Tieto zmeny často signalizujú úbytok minerálov. Takýto úbytok minerálov sa dá zvyčajne liečiť vhodnou fluoridovou liečbou pod dohľadom zubára, a to aj bez vŕtania.

Prečo si vybrať elmex®?

Značka elmex® ponúka účinné výrobky pre dospelých a deti zodpovedajúce potrebám príslušných vekových skupín. Sú ideálne zladené a ich účinok sa pri súbežnom používaní posilňuje.

Zubné pasty elmex®, ústne vody a gél elmex® na doplnkovú ochranu aplikovaný raz týždenne majú obzvlášť účinné zložky, ktoré obnovujú mineralizáciu zubov a účinne chránia pred kazmi.

Zubné kefky elmex® umožňujú účinné odstraňovanie zubného kazu aj z medzizubných priestorov. Výrobky elmex® na starostlivosť o medzizubné priestory navyše optimalizujú čistenie medzi zubami, a tak výrazne znižujú riziko zubného kazu.

Články