Vhodná dentálna starostlivosť pre deti

Detské ústa a zuby sú vystavované neustálym zmenám. Preto potrebujú špeciálnu starostlivosť.

0-3 roky

Dentálny vývin

Prvé mliečne zuby sa objavujú medzi 6 až 8 mesiacmi veku. Potom sa postupne objaví aj zvyšok mliečnych zubov.

Čistenie zubov

Prvé zuby bábätka by sa mali čistiť denne, a to najmä večer. Odstraňuje sa tým nebezpečný povlak. Do 2. narodenín dieťaťa by sa zuby mali čistiť raz denne detskou fluoridovou zubnou pastou a neskôr dvakrát denne.

3-6 rokov

Dentálny vývin

Vo veku približne 3 rokov je zvyčajne prvý rad zubov úplný a v hornej a dolnej čeľusti sa začínajú vyvíjať trvalé zuby.

Čistenie zubov

Deti si v tomto období zuby čistia rady a pohybom zubnej kefky skúšajú rôzne spôsoby, akými ju môžu držať. Už v tomto veku si deti môžu čistiť kefkou plochu zubov, ktorou prežúvajú.

No čisté zuby bez povlaku v tomto veku dosiahnete, len ak potom deťom vyčistíte zuby sami a poriadne.

6-12 rokov

Dentálny vývin

Ústna hygiena je v tomto období zmien oveľa komplikovanejšia, a to najmä pre vypadávanie mliečnych zubov, medzery medzi zubami a rast trvalých zubov. A čo viac, nové trvalé zuby potrebujú špeciálnu ochranu. Výsledkom je zvýšené riziko výskytu zubných kazov.

Čistenie zubov

Na ochranu nových trvalých zubov pred zubnými kazmi by ste mali zvoliť zubnú pastu s vyšším obsahom fluoridu (1 000 – 1 500 ppm). Zubné kefky s vláknami v tvare X sú na čistenie zubov najvhodnejšie vďaka schopnosti lepšie dosiahnuť do medzier medzi zubami a odstrániť z nich povlak.

Odporúčania o množstve fluoridu by sa mali v každej krajine prispôsobiť miestnym odporúčaniam.

Prevencia zubného kazu s fluoridom

Použitie detskej zubnej pasty s fluoridom chráni pred vznikom zubných kazov. Zubná pasta elmex® kids obsahuje účinný aminfluorid v koncentrácii, ktorú zubári odporúčajú pre deti (500 ppm).

Odporúčania o množstve fluoridu by sa mali v každej krajine prispôsobiť miestnym odporúčaniam.

Správne čistenie zubov metódou KAI

Žuvacie plochy

Najprv pohybujte kefkou dozadu a dopredu: takto si vyčistíte vrchnú časť zubov. Začnite na pravej strane, úplne vzadu. Najprv dolné zuby a potom horné. Následne opakujte na ľavej strane.

Vonkajšie plochy

Ďalej si vyčistite vonkajšie plochy. Pohybujte kefkou do kruhu: na pravej strane úplne zozadu späť k prednej časti a potom na ľavej strane. Potom spojte zuby ako pri hryzení a vyčistite rezáky rovnakým spôsobom.

Vnútorné plochy

Nakoniec je potrebné aj vyčistenie vnútorných plôch na horných a dolných radoch zubov. Opäť začnite vpravo vzadu a čistite kefkou od červenej časti smerom k bielej – od ďasna k zubu.

A nezabudnite: zuby si čistite po každom jedle.