Vhodná zubná starostlivosť pre deti

Vhodná zubná starostlivosť pre deti

Detské ústa a zuby podliehajú neustálym zmenám. Preto vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

Dospelý čistí zuby dieťaťu.


0-2 ROKY


Vývoj zubov
 

Približne v 6 až 8 mesiacoch sa objavuje prvý mliečny zub. Postupne sa prerezávajú ostatné mliečne zúbky.


Čistenie zubov
 

Aj prvé prezerané mliečne zuby by mali byť čistené denne, najmä večer. Tým sa odstráni zubný povlak, ktorého hromadenie môže viesť k vzniku zubného kazu.

 

Od prvého mliečneho zuba do 2 rokov sa odporúča čistenie zubnou kefkou a fluoridovou zubnou pastou s obsahom 1000 ppm fluoridov v množstve zrnka ryže. V prípade, že sa u dieťaťa začnú dotýkať navzájom zuby, je potrebné začať s medzizubnou hygienou.

 

Prvá návšteva zubného lekára sa odporúča po dovŕšení 1. roka dieťaťa.

Usmievavý chlapec si čistí zuby.


2-6 ROKOV


Vývoj zubov

 

Vo veku približne od 2 rokov sú mliečne zúbky obvykle kompletné a v sánke a čeľusti sa začína vyvíjať trvalý chrup. Preto je dôležité dôkladne čistenie a zároveň správne dávkovanie fluoridu, aby nedošlo k hromadeniu fluoridu v zárodkoch trvalých zubov, ktoré sa práve vyvíjajú.

 

Od 2 do 6 rokov sa odporúča čistenie zubnou kefkou a fluoridovou zubnou pastou s obsahom 1000 ppm fluoridov v množstve malého hrášku. Fluoridovú zubnú pastu by mal vždy dávkovať rodič.


Čistenie zubov
 

Dnešné deti si rady čistia zuby samy a skúšajú držať a viesť zubnú kefku rôznymi spôsobmi. V tomto veku si deti už môžu čistiť žuvacie plôšky zubov.
 

Avšak v tomto veku je možné čisté zúbky bez plaku dosiahnuť iba ak budete na dôkladné čistenie zubov pravidelne dohliadať a zuby dieťaťu dôkladne dočisťovať.

Usmievajúca sa dievčina s rovnátkami drží lízatko.


6-12 ROKOV


Vývoj zubov
 

Strata mliečnych zubov, medzery medzi zubami a rast trvalého chrupu komplikujú ústnu hygienu v priebehu tejto premeny. Navyše a predovšetkým tieto novo prerezané, trvalé zuby potrebujú špeciálnu ochranu. Výsledkom je vyššie riziko vzniku zubného kazu.


Čistenie zubov
 

Za účelom ochrany nových, trvalých zubov pred zubným kazom by ste mali zvoliť zubnú pastu s vyšším obsahom fluoridu (1450 ppm). Zubné kefky s prekríženými vláknami v tvare X sú na čistenie zubov najvhodnejšie, pretože lepšie dosiahnu priestor medzi zubami a odstráni sa nahromadený zubný povlak.

 

Od 6 do 12 rokov sa odporúča čistenie zubnou kefkou a fluoridovou zubnou pastou s obsahom 1450 ppm fluoridov v množstve až celej hlavy kefky. Do 12 rokoch sa odporúča deťom dočisťovať zuby.

Dievčatko pri dentálnej prehliadke.

Prevencia zubného kazu pomocou fluoridu
 

Používanie detskej zubnej pasty s fluoridom chráni zuby pred zubným kazom. Detská zubná pasta elmex® obsahuje účinný amínfluorid v koncentrácii, ktorá je podľa odporúčania zubných lekárov vhodná pre deti (1000 ppm).

Správna technika čistenia zubov

Žuvacie plôšky

Žuvacie plôšky

 

Najskôr pohybujte zubnou kefkou sem a tam: Tak vyčistíte hornú časť zubov. Začnite na pravej strane, až úplne vzadu. Najskôr spodnú časť zubov, potom hornú časť a všetko opakujte na ľavej strane.

Vonkajšie povrchy

Vonkajšie povrchy

 

Ďalej vyčistite vonkajšie plochy. Zubnou kefkou opisujte kruhy: na pravej strane úplne odzadu smerom dopredu a potom na ľavej strane. Ďalej stlačte zuby, ako keď hryziete, a rovnakým spôsobom vyčistite rezáky.

Vnútorné plochy

Vnútorné plochy

 

Vnútorné plochy v hornom i spodnom rade zubov je potrebné tiež vyčistiť. Znovu začnite odzadu a čistite kefkou od ďasien k zubu.

Ďalšie články