Žena trpiaca bolesťou zubov drží pohár vody a prikladá si ruku k lícu.

Čo môže znamenať citlivosť jedného zuba?

Je úplne normálne, že sa pri konzumácii zmrzliny alebo horúcej polievky čas od času krátko otrasiete - pokiaľ však trpíte citlivými zubami, je ťažké ignorovať bolesť, ktorú spôsobujú a ktorá pomaly ustupuje. Bolesť spôsobená extrémnymi teplotami je častým problémom zubov, ale obvykle postihuje viac ako jeden zub. Pokiaľ je však citlivý na bolesť iba jeden zub, môže to byť známkou vážnejšieho problému.

Príčiny citlivosti

 

Citlivosť zubov - známa tiež ako precitlivenosť dentínu - je často spôsobená nadmerným čistením zubov, používaním zubnej kefky s tvrdými vláknami alebo vysoko abrazívne zubné pasty. Postupom času dochádza k poškodeniu skloviny a obnaženiu dentínovej vrstvy vo vnútri zuba. Pálenie záhy, bulímia alebo podobné stavy, kedy sa žalúdočné kyseliny dostávajú do úst, môžu tiež spôsobiť eróziu skloviny. Samozrejme k tomu môže prispievať aj nadmerná konzumácia kyslých potravín a nápojov.

Prečo len jedno miesto?

 

Nezabudnite, že škrípanie zubov alebo ich zatínanie môže dráždiť nervy, a to aj v miestnych oblastiach, pokiaľ váš skus nie je dokonalý. Príčinou podráždenia môže byť aj nedávne bielenie zubov. A ak parodontologické ochorenie spôsobilo ústup ďasien v jednej oblasti kvôli abscesu (viac o tom ďalej v texte), môže byť obnažený krčok zuba alebo oblasť koreňa rovnako citlivá na teplo alebo chlad.

Možnosti riešenia citlivosti dentínu

 

Potom, čo váš zubný lekár vylúči iné príčiny vašej citlivosti na bolesť, môže vám odporučiť znecitlivujúcu zubnú pastu, ktorá pomôže zakryť dentínové kanáliky (nervové spoje), ktoré vedú bolesť. Obvykle sa musia používať pravidelne po dobu najmenej jedného mesiaca, kým sa dostaví výsledky.

 

Zubný lekár vám medzitým môže v ordinácii vykonať znecitlivenie alebo odporučiť fluoridový gél, ktorý sa po čistení zubov aplikuje na miesta citlivé na bolesť. A samozrejme vám zubný lekár pomôže odstrániť všetky zlozvyky, ktoré mohli k problému prispieť.

Zubný kaz

 

Ak vám zub spôsobuje problémy, váš zubár ho dôkladne vyšetrí a požiada vás, aby ste opísali svoje príznaky. Pravdepodobne urobí röntgenovú snímku oblasti, aby zistil, či príčinou problému môžu byť niektoré bežné ochorenia - jedným z nich je zubný kaz.

 

V tomto prípade baktérie zubného kazu vytvorili na povrchu zuba kyseliny, ktoré nakoniec rozpustia sklovinu a odhalia vrstvu dentínu. A keďže dentínovou vrstvou prechádzajú jemné nervové vlákna, môže sa vyskytnúť citlivosť na teplotu a bolesť pri zahryznutí. Po odstránení zubného kazu a zapečatení zuba amalgámovou alebo farebnou výplňou by ste mali byť opäť bez bolesti. Môže byť potrebná úplná korunka, pretože poskytuje väčšiu stabilitu a dlhšie vydrží.

Odporúčame

  • <span>elmex® Sensitive Professional</span> Zubná pasta

    Zubná pasta elmex® Sensitive Professional pre okamžitú* a dlhotrvajúcu úľavu od citlivosti zubov. *Pre okamžitú úľavu od bolesti naneste až dvakrát denne končekom prsta na citlivý zub a jednu minútu jemne masírujte.
    Viac informácií »
  • <span>elmex® Sensitive Professional Repair & Prevent</span> Zubná pasta

    Zubná pasta elmex® Sensitive Professional Repair & Prevent okamžite* obnovuje citlivé oblasti zubov, ale pomáha tiež zosilniť ďasná, čím chráni zuby pred budúcou zvýšenou citlivosťou. *Pre okamžitú úľavu od bolesti naneste až dvakrát denne končekom prsta na citlivý zub a jednu minútu jemne masírujte.
    Viac informácií »

Vypadnuté alebo poškodené výplne

 

Bohužiaľ výplne nevydržia večne – a ak sa poškodia alebo uvoľnia, môže dôjsť k bolesti spôsobenej baktériami, ktoré sa dostanú pod výplň a spôsobia zubný kaz. Tento problém možno našťastie vyriešiť umiestnením novej výplne alebo nasadením korunky.

Prasklina alebo trhlina v zube

 

Bežným príznakom prasknutého zuba je ostrá bolesť pri hryzení, ktorá ustúpi, keď sa zuby opäť otvoria. Prasklina alebo trhlina v zube často nie je viditeľná voľným okom. Diagnostika je ťažšia, pokiaľ nie je viditeľná ani z röntgenovej snímky. Trhliny, ktoré sa objavia v okolí zlomeniny v blízkosti výplne, je možné opraviť vložením novej výplne alebo nasadením korunky. Pokiaľ však prasklina zasahuje až do zubnej drene, môže byť pred nasadením korunky nutné ošetrenie koreňového kanálika. Pokiaľ prasklina zasahuje pod líniu ďasien až do koreňa zuba, je nutné zub vytrhnúť.

Absces

 

Zubný absces vzniká pri infekcii zubnej drene, ktorá sa skladá z nervov a ciev. Medzi príznaky patrí horúčka, pretrvávajúca bolesť a opuch tváre. Obvykle sa na špičke koreňa zuba vytvorí hnisavý opuch, z ktorého v pravidelných intervaloch vyteká hnis a spôsobuje nepríjemnú chuť v ústach. V prípade abscesu zuba je na zachovanie zuba nutné ošetrenie koreňového kanálika.

Nedávne ošetrenia

 

Zubné zákroky, ako je odstraňovanie hlbokých kazov alebo príprava zuba na korunku, môžu spôsobiť zápal nervov v pulpovom tkanive. To môže spôsobiť dočasnú citlivosť na horúco alebo chlad, ktorá však obvykle po týždni alebo dvoch odznie.

 

Či už máte len jeden zub alebo niekoľko citlivých zubov, je dobré sa čo najskôr objednať k svojmu zubnému lekárovi. Včasná diagnostika a liečba môže zabrániť tomu, aby drobné problémy viedli k vážnejším komplikáciám so zubami alebo dokonca k strate zuba.

Návšteva zubného lekára

 

Pred bielením zubov by ste sa mali poradiť so svojim zubným lekárom, či je pre vás bielenie vhodné a či nehrozí riziko citlivosti zubov. Váš zubný lekár môže vyšetriť vaše zuby a vykonať test citlivosti, aby posúdil, ktorá metóda bielenia zubov je pre vás najvhodnejšia. Môže vám tiež odporučiť znecitlivujúcu zubnú pastu, ktorá vám okamžite uľaví od citlivosti zubov. Medzi ďalšie možnosti zníženia citlivosti zubov po bielení patria nesteroidné protizápalové lieky a prípravky obsahujúce fluorid alebo dusičnan draselný.

Ďalšie články