Reagujú vaše zuby citlivosťou na studené a teplé podnety? Ponúkame vám zopár tipov

Aké sú prejavy citlivých zubov?
- Bolesť pri čistení zubov.
- Bolesť pri konzumácii citrusov, sladkostí alebo iných kyslých jedál.
Čo citlivosť zubov spôsobuje?
Ako upokojiť bolesť citlivých zubov?
- Zubná pasta s účinkom znižujúcim citlivosť zubov: Ak je vaša citlivosť spôsobená odhalením dentínu (stav známy ako senzitivita dentínu), môže vám pomôcť špeciálna zubná pasta. Vyhľadajte si zubnú pastu obsahujúcu účinné látky ako L-arginín a uhličitan vápenatý, ktoré vytvárajú ochrannú bariéru nad dentínovými tubulmi. Pri pravidelnom používaní si svoju šálku kávy budete môcť vychutnať opäť už v krátkom čase.
- Fluorid: Ak dôjde k strate zubnej skloviny, váš zubný lekár vám pravdepodobne odporučí fluoridovú zubnú pastu alebo ústnu vodu, prípadne zubné ošetrenie fluoridom. Pomáha to obnoviť prirodzenú minerálnu štruktúru vašej skloviny a poskytnúť väčšiu ochranu dentínu pod ňou. Pri senzitivite dentínu používajte produkty, ktoré obsahujú fluorid aj zložky, ktoré vám pomôžu v boji proti bolesti.
- Posilnenie ďasien: ak sa vaša citlivosť spája s ústupom ďasien, váš zubný lekár vám môže odporúčiť zubnú pastu určenú na spevnenie ďasien a zabránenie ďalšej recesie. V krajnom prípade vás môže váš zubný lekár odporúčiť k zubnému chirurgovi, ktorý dokáže chirurgicky obnoviť stratené tkanivo ďasien.
- Strava - Sladké a/alebo kyslé jedlá môžu okrem bolesti spôsobiť ďalšie oslabenie vašej skloviny a prispieť k ochoreniu ďasien, čím sa citlivosť vašich zubov ešte zhorší. Pokiaľ je to možné, tieto potraviny obmedzte, aby ste predišli ďalším ťažkostiam.
Ako predchádzať citlivosti zubov?
- Dodržiavanie správnej ústnej hygieny: zuby si čistite dvakrát denne zubnou pastou s obsahom fluoridu, používajte najmenej raz denne medzizubnú niť či kefku a ústnu vodu s obsahom fluoridu. Vyhýbajte sa abrazívnym zubným pastám, ktoré môžu dráždiť ďasná a porušiť sklovinu.
- Používanie správnych nástrojov a techniky: Dôležitý je aj spôsob čistenia zubov a typ zubnej kefky. Používajte zubnú kefku s mäkkými vláknami a zuby čistite jemnými krúživými pohybmi. Aby ste si predišli poškodeniu skloviny a ďasien, dbajte na to, aby ste pri čistení na zuby nevyvíjali nadmerny tlak a nepoškodili tak sklovinu a ďasná.
- Používanie protetických pomôcok: Škrípanie zubami môže poškodiť zuby a spôsobiť citlivosť. Ak škrípete zubami, poraďte sa so svojím zubárom ohľadom protetickej pomôcky.
- Vyhýbajte sa alebo obmedzujte jedlá a nápoje spôsobujúce zubnú eróziu: Sýtené nápoje, citrusy, káva a víno môžu časom odstrániť malé množstvo zubnej skloviny. Ak pijete kyslé nápoje, použite slamku na obmedzenie kontaktu so zubami. Aby ste vyrovnali hladinu pH v ústach, je potrebné vždy po konzumácii kyslého nápoja alebo jedla ústa vypláchnuť vodou.
- Počkajte pred čistením zubov: Zuby nie je vhodné čistiť ihneď po konzumácii kyslých jedál a nápojov, pretože sklovina môže byť po kontakte s kyselinami zmäkčená a menej odolná voči poškodeniu a erozívnemu pôsobeniu. Rovnako nie je dobré zuby čistiť tesne pred konzumáciou nápojov a jedál. V oboch prípadoch sa odporúča odstup minimálne 30 minút, aby ste predišli erózii - úbytku skloviny.