Čo robiť v prípade precitlivenosti dentínu?
Prevencia je vždy najlepším spôsobom, ako chrániť zdravie svojich zubov. Aby ste zabránili odhaleniu dentínu, osvojte si správnu starostlivosť o ústnu dutinu. Čistite si zuby dvakrát denne správnou technikou a vhodnými dentálnymi pomôckami, ako sú zubná kefka, medzizubná kefka či zubná niť. Používajte zubnú pastu a ústnu vodu podľa odporučania zubného lekára alebo dentálnej hygieničky.
Zubná pasta a ústna voda s obsahom fluoridu pomáhajú zabrániť porušeniu skloviny. Výrobky špeciálne určené na ochranu skloviny obsahujú fluorid cínatý, ktorý poskytuje všestrannú ochranu pred eróziou skloviny a môže dokonca pomôcť opraviť zubný kaz v počiatočnom štádiu. Táto zlúčenina je tiež známa pre svoje antimikrobiálne vlastnosti. Ak vám hrozí ústup ďasien, používanie antimikrobiálnej zubnej pasty alebo ústnej vody vám môže pomôcť udržať vaše ďasná zdravé.
Kedykoľvek by sa u vás vyskytla nová a neobvyklá bolesť zubov, je dobré navštíviť svojho zubného lekára. Ak váš stomatológ potvrdí, že trpíte precitlivenosťou dentínu, obmedzte príjem kyslých alebo sladkých jedál a nápojov, ktoré môžu zvyšovať zubnú eróziu. Patria sem:
- bublinkové a sýtené nápoje,
- ovocie a ovocné džúsy, najmä citrusové,
- alkoholické miešané nápoje a osviežujúce drinky,
- energetické nápoje.
Vyhnite sa okamžitému čisteniu zubov po konzumácii kyslého nápoja alebo potraviny. Zubná sklovina môže byť zmäkčená. Skúste si vyčistiť zuby dostatočne dlho pred jedlom alebo pitím, aby ste odstránili zubný povlak, a po kyslom ataku si vypláchnite ústa vodou alebo ústnou vodou s fluoridmi.
Na zmiernenie precitlivenosti dentínu si čistite zuby jemnou zubnou pastou obsahujúcou L-arginín a uhličitan vápenatý. Tieto prísady spoločne blokujú dentínové tubuly a chránia nerv. V prípade záchvatu bolesti spôsobenej citlivosťou dentínu môžete pre rýchlu úľavu naniesť končekom prsta malé množstvo prípravku priamo na postihnuté miesto.