Prečítanie tohto článku vám zaberie 4 minúty
Obsah naposledy aktualizovaný: 08.08.2023
Článok napísal a recenzoval: Maria Liszewska
Citlivosť dentínu - tkaniva obsiahnutého v zuboch - je normálnou obrannou reakciou zubu na rôzne vonkajšie podnety. Naše zuby môžu reagovať na tepelné podnety (zvyčajne bolesť zubu na studené, niekedy aj horúce), mechanické podnety (napríklad pri dotyku zubu počas zubného vyšetrenia) alebo dehydratáciu, teda pri vysušení zubu prúdom vzduchu alebo vatovým tampónom.1 Prečo však niektorí z nás môžu jesť studenú zmrzlinu alebo piť horúci čaj bez toho, aby ich bolel zub, zatiaľ čo iní z nás pociťujú silnú hypersenzitivitu na rôzne podnety?
Odporúčame
Citlivosť zubov je krátka, ostrá bolesť, ktorá je reakciou na vonkajšie faktory ovplyvňujúce odhalený dentín, vnútorné tkanivo zubu.2 Bežne sa označuje ako hypersenzitivita dentínu.
Za normálnych fyziologických podmienok nie je dentín - obklopený sklovinou v korunkovej časti a cementom v koreňovej časti - citlivý a nereaguje na vonkajšie podnety. Keď je však dentín odhalený, zub začne reagovať bolesťou na rôzne podnety a začína problém s citlivosťou zubu.1
K tomu dochádza v rôznych situáciách, napríklad po poranení alebo úraze, pri zlomení zubu a odhalení jeho vnútornej tkaniny alebo v prípade patologického, nadmerného opotrebenia zubov pacientmi s bruxizmom alebo pri čistení zubov nesprávnou technikou, s použitím príliš veľkej sily a pri použití zubných kefiek s tvrdými vláknami. Citlivosť zubov sa môže objaviť aj u pacientov s recesiou ďasien, keď je odhalený krčok alebo koreň zubu.3
Príznaky citlivých zubov sa výrazne líšia u jednotlivých pacientov, čo je spôsobené rozdielmi v anatomickej stavbe jednotlivých zubov.1 Jeden zub môže byť citlivý iba na chlad, zatiaľ čo druhý môže byť citlivý ako na teplo, tak aj na chlad. Silnejšia bolesť je tiež pozorovaná u viac poškodených zubov, napríklad v dôsledku dlhodobého používania nesprávnej techniky čistenia zubov, zubnej kefky s príliš tvrdými vláknami alebo príliš abrazívnej zubnej pasty.
Bolesť citlivých zubov je obvykle dobre lokalizovaná, objavuje sa náhle a trvá tak dlho, pokiaľ trvá podnet1 (napr. studené alebo horúce nápoje a potraviny, kyslé potraviny, rovnako ako niektoré mechanické podnety - čistenie zubov, použitie sondy pri zubnom vyšetrení alebo profesionálne čistenie zubov v zubnej ordinácii). Väčšina zubov je citlivá na viac než jeden podnet a nie všetky zuby s odhaleným dentínom reagujú na rovnaký podnet.1
K odhaleniu dentínu dochádza pri čiastočnej alebo úplnej strate skloviny. K opotrebovaniu skloviny dochádza okrem iného u pacientov trpiacich bruxizmom, ktorí zatínajú alebo škrípu zubami. K obrusovaniu skloviny - vonkajšej ochrannej tkaniny zubov - prispievajú aj nesprávne techniky čistenia zubov. Ak na zuby pôsobia chemické látky (napríklad kyslé alebo sýtené nápoje či kyslé potraviny) a pravidelne sa to opakuje, dochádza k postupnému úbytku zubnej tkaniny v dôsledku erózie.
Všetky tieto procesy spôsobujú postupnú stratu skloviny a odhalenie dentínu, čo vedie k vzniku príznakov citlivosti zubov. Bolesť citlivých zubov sa môže objaviť aj po rôznych stomatologických zákrokoch a tiež po bielení vitálnych zubov.
Prvým krokom k odstráneniu citlivosti zubov by malo byť nájdenie príčiny straty skloviny a zabránenie ďalšiemu úbytku zubnej tkaniny.
Pri liečbe citlivosti zubov by mal pacient:
- používať mäkkú kefku,
- používať správnu techniku čistenia zubov, aby sa zabránilo obrusovaniu skloviny a ústupu ďasien,
- vylúčiť kyslé potraviny, aby sa zabránilo erózii,
- nečistiť si zuby bezprostredne po konzumácii kyslých nápojov a potravín3.
Domáce ošetrenie citlivosti zubov zahŕňa aj použitie zubnej pasty pre citlivé zuby, ktorá obsahuje aminfluorid. Ten vytvára ochrannú vrstvu na povrchu odhalených zubných krčkov, čím znižuje citlivosť zubov. Avšak pri pretrvávajúcej bolesti zubov by pacienti mali byť v trvalej starostlivosti zubného lekára a dentálnej hygieničky.
Zdroje:
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)
- https://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth