Prečítanie tohto článku vám zaberie 2 minúty
Obsah naposledy aktualizovaný: 12.07.2023
Článok napísal a recenzoval: Maria Liszewska
Jedným z najčastejších problémov pacientov so zubami je erózia zubnej skloviny. Môže postihnúť každého z nás - erózia sa môže vyskytnúť u pacientov všetkých vekových kategórií a je spôsobená rôznymi faktormi.
Zhoršujúce sa erózne ložiská môžu viesť k vážnym komplikáciám - výrazne ovplyvňujú estetiku zubov a môžu tiež spôsobiť citlivosť zubov alebo sa zuby stávajú náchylnejšími na vznik zubného kazu... Preto je dobré vedieť, čo je erózia zubnej skloviny a ako jej predchádzať!
Odporúčame
Erózia je nezvratný úbytok zubného tkaniva v dôsledku pôsobenia chemických látok bez účasti baktérií (zatiaľ čo pri zubnom kaze zohrávajú najdôležitejšiu úlohu kyselinotvorné baktérie). K erózii dochádza v dôsledku častého kontaktu povrchu zubov s kyselinami pochádzajúcimi z kyslých potravín, nápojov a dokonca aj niektorých liekov, ako aj s kyselinami vnútorného pôvodu v prípade častého zvracania.
Povrchy zubov postihnutých eróziou sú oslabené a vonkajšie zubné tkanivo - zubná sklovina - je poškodené, čo robí zuby náchylné na ďalšie poškodenie, napríklad zubný kaz.
Kyslosť je vlastnosť chemických roztokov, ktorá určuje obsah vodíkových iónov (H+), ktoré určujú kyslosť danej látky. Na jej meranie používame stupnicu pH.
Rozsah je od 0 do 14, pričom 7 je neutrálny. Hodnoty nižšie ako 7 označujú kyseliny, zatiaľ čo hodnoty vyššie ako 7 znamenajú, že roztok je zásaditý.4 Častá konzumácia kyslých potravín alebo kyslých nápojov s nízkym pH pod 5,5 (niekedy hovorovo označovaných ako "kyslé pH") môže viesť k deštrukcii zubných tkanív a vzniku eróznych ložísk.
Z vonkajších faktorov, ktoré majú najväčší vplyv na zvýšené riziko erózie zubnej skloviny , je najdôležitejšia strava.3 Konzumácia produktov s nízkym pH ( nižším ako 5,5) rozpúšťa hydroxyapatit, ktorý tvorí sklovinu - vonkajšie tkanivo zubov.5 Takýto únik minerálov spôsobuje oslabenie zubných tkanív a môže viesť okrem iného k citlivosti zubov alebo k rozvoju zubného kazu.3
K erózii skloviny dochádza pri častej konzumácii kyslých potravín, ako sú čerstvé citrusové plody a kyslé nápoje. Najviac škody spôsobujú sýtené alebo dodatočne sladené nápoje, ako aj víno alebo ovocné čaje.2 Zvlášť opatrní by mali byť pacienti s nízkou sekréciou slín a s problémami so suchosťou v ústach (riziko vzniku nových erozívnych ložísk je u pacientov s nízkou saliváciou dokonca 5-krát vyššie!)
Je potrebné si uvedomiť, že k vzniku erózie významne prispieva frekvencia konzumácie kyslých potravín a nápojov, nielen ich množstvo.
Nadmerná konzumácia kyslých produktov medzi hlavnými jedlami má na zuby obzvlášť nepriaznivý vplyv - je dobré sa zdržať občerstvenia medzi jedlami. Okrem toho sa po konzumácii kyslých potravín alebo nápojov (vrátane čaju a kávy) po 30 až 60 minútach odporúča vyčistiť si zuby fluoridovou zubnou pastou. Čistenie zubov bezprostredne po pôsobení erozívnej látky (kyseliny) odstraňuje film na povrchu zubov, ktorý chráni sklovinu pred eróziou. Mali by ste si vybrať zubné pasty s fluoridom, pretože dokážu posilniť zubné tkanivo a chrániť pred stratou minerálov pri následnom kontakte s kyslými potravinami.
Zdroje:
- Ann-Katrin Johansson, Ridwaan Omar, Gunnar E. Carlsson, Anders Johansson, Dental Erosion and Its Growing Importance in Clinical Practice: From Past to Present, International Journal of Dentistry, 2012
- Dominika Wnęk, Dieta w erozji zębów, mp.pl, 2021
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- https://www.britannica.com/science/pH
- Ewa Rusyan, Etiology and modifying factors of dental erosion, Borgis - Nowa Stomatologia, 2003 (https://www.czytelniamedyczna.pl/1778,etiologia-i-czynniki-modyfikujace-erozje-zebow.html)
- Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009