Prečítanie tohto článku vám zaberie 3,5 minúty
Obsah naposledy aktualizovaný: 12.07.2023
Článok napísal a recenzoval: Maria Liszewska
Ak vám chuť horúceho jedla alebo dúšok studeného nápoja spôsobí nepríjemnú bolesť zubov, môže sa jednať o problém nazývaný citlivosť zubov. Hoci je tento stav úplne bežný a týka sa mnohých z nás, citlivosť zubov, nazývaná aj hypersenzitivita, môže výrazne zhoršiť komfort pacientov bolesťou vyskytujúcou sa pri každodenných činnostiach, ako je jedlo, pitie alebo dokonca čistenie zubov. Existuje však dobrá správa - citlivosť zubov je možné prekonať pomocou prostriedkov ústnej hygieny. Prečítajte si recept na úspech a užívajte si úsmev bez nepríjemných pocitov!
Odporúčame
Vonkajšia vrstva pokrývajúca korunku zubov - sklovina - je najtvrdšia tkanina ľudského tela, ktorá chráni zuby pred vonkajšími podnetmi.Veľmi tenká tkanina, ktorá pokrýva korene zubov, sa nazýva zubný cement. Pod sklovinou a cementom sa nachádza dentín a zubná dreň, ktorá je citlivá na podnety prichádzajúce k našim zubom. Dentín je pretkávaný mikroskopickými kanálikmi, ktoré vedú podnety k živej tkanine vo vnútri každého vitálneho zubu - zubnej dreni.1 Pri strate skloviny alebo cementu sa odhalí dentín a zub sa stane citlivým na rôzne vonkajšie podnety. Najčastejšie sa vyskytuje citlivosť na tepelné podnety (chlad a teplo), hoci bolesť citlivých zubov sa môže objaviť aj ako reakcia na chemické (napr. kyslé potraviny), mechanické (napr. čistenie zubov alebo zubné zákroky), tlakové podnety a dokonca aj na dotyk.2
Príznaky citlivých zubov nazývané aj hypersenzitivita dentínu môžu byť rôzne. Citlivé zuby reagujú ostrou, akútnou, krátkodobou bolesťou na rôzne podnety - teplotu, vysušenie zubu prúdom vzduchu, a dokonca aj na dotyk zubu vatovým tampónom.
V okamihu, keď podnet ustane, bolesť takmer okamžite ustúpi. Príznaky citlivosti zubov sa výrazne líšia aj u konkrétneho pacienta, čo je spôsobené odlišnosťami v anatomickej stavbe jednotlivých zubov. Jeden zub môže byť citlivý len na chlad, zatiaľ čo druhý môže byť citlivý na teplo aj na chlad.2
Samotná citlivosť zubov je subjektívny pocit a nemá zjavný klinický obraz. Bolesť citlivých zubov môže sprevádzať niektoré problémy so zubami, ktoré je potrebné konzultovať so zubným lekárom a zamerať sa na liečbu príčiny problému.
Dentín môže byť odhalený v dôsledku ústupu ďasien (odhalenie krčkov a koreňov zubov) alebo straty skloviny.3 Oba problémy môžu byť spôsobené nesprávnou technikou čistenia zubov v kombinácii s používaním nadmernej sily. Najškodlivejšie pohyby pri čistení zubov sú horizontálne a krúživé pohyby (ktoré zahŕňajú aj horizontálne čistenie). Ďasná sú traumatizované a v dôsledku toho dochádza k ich ústupu, rovnako ako k obrusovaniu skloviny a tvorbe abrazívnych lézií. Nadmerné opotrebenie skloviny a cementu môže byť spôsobené aj používaním zubnej kefky s príliš tvrdými vláknami, príliš silným pritlačením kefky na povrch zuba a tiež dlhodobým používaním bieliacich zubných pást s vysokou abrazivitou. Začínajú nepríjemné pocity sprevádzajúce odhalenie dentínu a zuby sa stávajú citlivými na vonkajšie podnety.
Riešenie citlivých zubov je postupné. Ošetrenie by malo vždy začať zavedením zubnej pasty na citlivé zuby pre každodenné použitie.
Pri miernych príznakoch môže každodenné používanie zubnej pasty pre citlivé zuby, ako je napríklad elmex® Sensitive, odstrániť citlivosť približne po 2 týždňoch. Ak by domáca starostlivosť nebola dostatočná, odporúča sa konzultácia so zubným lekárom a zavedenie ďalších metód boja proti bolesti citlivých zubov.2
Okrem každodenného používania zubnej pasty pre citlivé zuby je vhodné navštíviť zubnú ordináciu, aby sa zistila príčina straty skloviny alebo zubného cementu a následnej citlivosti. Dôležité je tiež zabrániť ďalšej progresii abrazie zubov a strate tkaniva. Za týmto účelom sa odporúča:
- používať zubnú kefku s mäkkými vláknami, napr. elmex® Ultra Soft,
- nacvičiť správnu techniku čistenia zubov pod dohľadom dentálnej hygieničky, aby sa minimalizovalo riziko ďalšieho obrusovania skloviny a ústupu ďasien,
- vyvarovať sa konzumácie kyslých potravín a nápojov
- čistiť zuby minimálne 30 minút po jedle.
Oplatí sa vyberať zubné pasty, ktoré okrem zmiernenia nepríjemných príznakov bojujú aj s príčinou hypersenzitivity dentínu. Týchto výrobkov nájdete na trhu veľa - avšak pri výbere by ste mali dbať na to, aby zubná pasta obsahovala vo svojich zložkách zlúčeniny fluóru, vápnika alebo arginínu.
Zlúčeniny fluóru majú okrem účinku proti zubnému kazu aj vplyv na zníženie citlivosti zubov. Mechanizmus ich pôsobenia spočíva v uzavretí dentínových tubulov, vďaka čomu sa zmenšia alebo dokonca uzavrú ich vstupy a zub sa stane menej citlivým na vonkajšie podnety.
Arginín (v koncentrácii 8 %) spolu s uhličitanom vápenatým napodobňujú prirodzený proces uzatvárania dentínových tubulov, vďaka čomu sa obmedzí pohyb tekutiny v tubuloch a zub sa stane menej citlivým na vonkajšie podnety. K úľave od bolesti citlivých zubov dochádza v dôsledku nahromadenia usadenín v dentínových tubuloch.
Výber zubnej pasty pre citlivé zuby nemusí byť ľahký, preto sa vyplatí poradiť sa so zubným lekárom, ktorý vám pomôže vybrať ten najlepší prípravok pre vaše konkrétne potreby.
Zdroje:
- American Dental Association, For the dental patient… Sensitive teeth. Causes and treatment, The Journal of The American Dental Association, 2003
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl, 2017 (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)